O mnie - Ryszard Nowak


Cierpliwości, precyzji i odwagi uczy jubilerstwo i złotnictwo. Bez wątpienia to była moja pierwsza miłość. Nie chciałem posiadać biżuterii, ale ją tworzyć. Chciałem, aby cieszyła innych i sprawiała, że nosząc ją – będą się czuli wyjątkowi. Jubilerstwo i złotnictwo zawsze było dla mnie sztuką – tworzenie pięknych rzeczy za pomocą prostych narzędzi. Z niepozornego czasem kamyczka, dzięki naszemu uporowi można stworzyć dzieło sztuki. Ale trzeba mieć wizję, trzeba widzieć okazje i dążyć do obranego celu!

Miłością do jubilerstwa zaraził mnie mój brat. W ogóle bardzo dużo zawdzięczam najbliższym. Przyszedłem na świat 12 września 1962 roku w wielodzietnej rodzinie. W domu było nas w sumie dziesięcioro z rodzicami. To nie były łatwe czasy, ale dom wypełniała miłość i wiara. Wiedzieliśmy, że razem możemy przezwyciężyć najtrudniejsze chwile. Zawsze pomagaliśmy sobie nawzajem i byliśmy dla siebie najlepszymi przyjaciółmi.

Ogromne oparcie w czasach PRL dawał mi kościół – byłem ministrantem, a przez 15 lat śpiewałem pod batutą Kazimierza Plewy w chórze przy Bazylice św. Małgorzaty. Ukończyłem sądeckiego „Gastronoma” i zostałem technologiem zbiorowego żywienia. Kuchnia to moje królestwo. Lubię gotować – przyrządzać potrawy, które kiedyś moja mama przygotowywała rodzinie, ale lubię też eksperymentować, łączyć smaki i odkrywać kuchnię z różnych stron świata. Ale jak napisałem na wstępie, moja prawdziwa pasja to jubilerstwo i złotnictwo. Wprawne oko pozwalało mi dostrzec piękno nie tylko w kamieniach, lecz także w ludziach. Prawdziwe, czyste, nieskazitelne piękno odkryłem w Dorocie – mojej żonie. Wzięliśmy ślub w 1988 roku. Mamy dwójkę dzieci, które wyrosły na wspaniałych ludzi.

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku uznałem, że tego, czego nauczyła mnie rodzina i jubilerstwo – nie można zmarnować. Trzeba zakasać rękawy i powalczyć o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Zaangażowałem się w samorząd i politykę. Potrzebna była cierpliwość w pokonywaniu trudności, precyzja w wykonywaniu zadań i odwaga w dążeniu do celu. W Nowym Sączu widziałem nieoszlifowany diament. W 2006 roku zostałem wybrany na prezydenta Nowego Sącza i piastowałem ten urząd przez 12 lat. Przez cały ten czas starałem się, aby miasto działało jak szwajcarski zegarek. Po pięcioletniej przerwie dostrzegam wiele elementów w jego mechanizmie, które należy na nowo nakręcić i naprawić, sprawić, aby wróciły na właściwe tory. Chcę podjąć się tej próby. Mam nadzieję, że wraz z mieszkańcami królewskiego Miasta Nowego Sącza uda mi się to zrobić.

KRÓTKA BIOGRAFIA

12 września 1962

Data urodzenia

1984 – 2000

Członek chóru przy bazylice św. Małgorzaty,

1988

Ślub

1998 – 2001

Radny Miasta Nowego Sącza

1999 – 2004

Wiceprezes MKS Sandecja Nowy Sącz

2000 – 2005

Prezes Stowarzyszenia Nasza Sądecczyzna

2001 – 2005

Poseł IV Kadencji Sejmu

2006 – 2018

Prezydent Nowego Sącza

2009

Wyróżniony tytułem Sądeczanina Roku za swoją pracę zawodową i społeczną na rzecz rozwoju społeczności lokalnej

Odznaczony srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji

2017

Odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Moje plany

Czas na nowe przedsięwzięcia. Czas na inwestycje dla młodzieży i dzieci.
Centrum Nauki, skate park, zielone przystanie odpoczynku. Parki na każdym osiedlu, czy miejsca dla naszych pupili.

Moje plany

Musimy obudzić nasze miasto, które jest w letargu wywołanym otępiającą propagandą sukcesu. Razem zbudujemy miasto:
1. Otwarte na wszystkich, angażujące sądecką wspólnotę w społeczeństwo obywatelskie.
2. Kultury i edukacji, które włącza Sądeczan do współdziałania i podnoszenia poprzeczki własnych możliwości
3. Ekologiczne i pełne zieleni z odnawialnymi źródłami energii.
4. Nowoczesne z nowymi ulicami, ścieżkami rowerowymi, autobusami MPK
5. Sprawiedliwe z przejrzystymi zasadami podziału dotacji z budżetu obywatelskiego i dotacji dla organizacji pozarządowych.
6. Z nowymi obiektami dla kultury oraz sportu
7. W którym Starówka będzie tętniła życiem.

Skate Park

Centrum Nauki Sędziwoja

Park na każdym osiedlu

Kontakt

Email : kontakt@ryszardnowak.pl
Adres: Jagiellońska 10, 33-300 Nowy Sącz

Materiał finansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Nowaka “Wiosna 2024”

Ryszard Nowak © All Rights Reserved.